Je Valentín tiež trápnym americkým sviatkom ako Haloween? Je to však úplne inak ako väčšina z nás myslela.

Tradícia týchto osláv zaľúbených pochádza z antického Ríma, kde sa tieto oslavy konali na počesť bratov Romula a Réma, ktorých vychovala vlčica Lupercalia  a sú údajnými zakladateľmi Ríma. V minulosti sa nemohli chlapci s dievčatami stretávať na verejnosti, bolo to zakázané. Jediný deň kedy sa mohli pohlavia stretnúť a zabávať sa bol tento sviatok, ktorý sa oslavoval 15.februára. Dievčatá si písali na papieriky mená, ktoré následne chlapci vyťahovali z krčahu. Počas tohto sviatku vznikla väčšina manželstiev.


                                            

Valentín umrel  kvôli láske: Cisár zakázal sobášenie ľudí. Sobášiť sa mohli len tí muži, ktorí neboli schopní bojovať, alebo boli vyslúžilí vojaci. Cisár si myslel, že muži, ktorí majú manželky a rodiny nedokážu dobre bojovať. Tvrdil: ,, ženatí vojaci sú ovplyvňovaní pocitom, že ich doma niekto čaká a tak nechcú umrieť za vlasť. Slobodní vojaci bojujú statočnejšie.“ Sv. Valentín bol fanúšikom lásky a sobášil zamilovaných bez povolenia na sobáš. Ešte aj vo väzení pokorne čakal na popravu. Nešťastne sa zamiloval do slepej dcéry väzenského dozorcu, ktorej vierou a modlitbou daroval zrak. Astérii pred popravou napísal odkaz na ktorý napísal : Od tvojho Valentína. Sv.valentína popravili 14. februára. Prv ho zbičovali potom ukameňovali a napokon mu sťali hlavu. 

Ako ľudia oslavujú Valentín vo svete:  Dánsku sa zamilovaní obdarúvajú lisovanými snežienkami na ktorých nie je napísané meno. Dotyčný, ktorý dostane takúto snežienku, musí uhádnuť od koho je.  Japonsku si dávajú darčeky najmä na pracoviskách. Je zvykom, že ženy musia obdarovať svojich šéfov. V Juhoafrickej republike je tento sviatok spojený najmä s veľkými oslavami plnými kvetov. Žena si pripne na rukáv meno muža, ktorému patrí jej srdce. Stáva sa, že muži ostávajú milo aj nemilo prekvapení. Talianskí muži sú odvekí romantici, preto od nich nedostanete iné ruže ako červené. Tvrdia, že červená je farba lásky a zamilovanosti. Tiež sa darujú tradičné orieškové bonbóny v tvare srdiečok Baci Perugina. Angličanky si dávajú pred spaním pod vankúš 5 vavrínových lístkov vďaka ktorým by mali v spánku vidieť svojho milého. V Južnej Kórei  sa v tento deň podáva špeciálne jedlo jajangmyeon. Nevyzerá lákavo, ale chutí skvele! Rezance sú doplnené hustou omáčkou z čiernej fazule s bravčovým mäsom a zeleninou. Fíni nie sú zástancami sviatku sv. Valentína. Oslavujú národný deň priateľstva. Vyrážajú do ulíc v spoločnosti priateľov, známych a najbližších na spoločné večere a posedenia. Na Slovensku tiež nadobudol Valentín svoj osobitý charakter. Každoročne sa organizuje Valentínska kvapka krvi, ktorá má motivovať mladých ľudí k darcovstvu krvi.

  

Pár zaručených spôsobov ako osviežiť oslavy Valentína: Lásku by sme si nemali vyznávať len v tento deň, naopak mali by sme každý deň prežívať ako výnimočný, pretože nie každý z nás má možnosť sa ráno zobudiť a povedať si: ,,Som milovaný“.  Dokážeme si tento deň aj napriek tomu zvýnimočniť o trošku viac ako tie ostatné:

1. Romantické raňajky/večera:  Láska prechádza cez žalúdok. Pripravte svojej láske niečo pod zub. Predstavte si, že sotva čo ráno otvoríte oči stojí pre Vami vaša polovička s podnosom na ktorom je teplá ranná káva, alebo čaj, vajíčka, lievance, alebo iné skvelé dobroty. Každému z nás by to určite vybilo dych!

Neviete variť ? Darujte jej príslušenstvo a nechajte ju nech večeru prichystá za Vás! V našej skvelej ponuke sme pripravili špeciálnu Valentínsku sadu plnú skvelých doplnkov, alebo ju skrátka na tu večeru pozvite! 

   

      2. Nemusíte si darovať hmotné veci. Užite si skvelý deň vo dvojici: Vymyslite niečo špeciálne!

  • Napíšte na lístky veci, ktoré by Vaša polovička chcela zažiť, skúsiť, navštíviť. Dajte to do krabičky, košíka, alebo drobného vrecúška a darujte jej to najvzácnejšie! Váš čas. 
  • Nezvyknete chodiť von a väčšinu času trávite doma ?  Vezmite svoju polovičku do kina, divadla, alebo len tak na večernú romantickú prechádzku, ktorú môžete spojiť s vypúšťaním lampiónu lásky. Legenda vraví, že keď si budete pri vypúšťaní lampiónu niečo priať, Vaše prianie sa splní

  • Naplánujte skvelý výlet! Navštívte mestá v ktorých ste ešte neboli, a tak budete mať na čo spomínať celý rok. 

  • Darujte návrat do detských čias. Zorganizujte sánkovačku alebo guľovačku na ktorej sa obaja skvele pobavíte!

  • Urobte všetko tak, ako to bolo na vašom prvom rande a spolu sa zabavíte a oživíte spoločné dávne spomienky. 

                    

3. Ideálne sú maličkosti: Nemusíte darovať veľké dary! Darujte niečo čo má myšlienku a originálnosť. Povedzte jej že ju milujete bez toho aby ste to vyslovili. Napíšte list, vyznajte do ňho svoje city a odošlite ho poštou. Vaša polovička sa ocitne v dávnej minulosti, kedy si ľudia posielali listy, pretože sa nemohli inak spojiť. Urobte obľúbenú kávu, alebo čaj do hrnčeka na ktorom je napísané: ,,Milujem ťa “. Nechajte ho na nočnom stolíku pri posteli a tak keď ráno otvorí oči a zbadá toto bude Vaša polovička celá bez seba!  Je milovníkom rastliniek ? Darujte mu fazuľku, ktorú dokáže vypestovať a uvidí milé prekvapenie.

4. Čo je viac ako dotyky a bozky? Napúšťajte vaňu, zapáľte sviečky, dajte na vaňu červené lupene a takto milo svoju lásku prekvapte horúcim kúpeľom! Doprajte si spoločný romantický kúpeľ  v pohodlí Vášho domova.